Hikayemiz

Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol. Mahatma Ghandi

2017 yılının Mayıs ayında kurucu başkanımız Alperen ŞİMŞEK’in öncülüğünde inanmış bir grup genç ile başladı yolculuğumuz. Türkiye’de sivil toplum kuruluşu yürütmenin zorluğuna aşina olan birbirinden değerli bu yedi kişi, inandığı değerler doğrultusunda yola çıktı. İlk bir yıl sadece yapılanmaya ayırdıktan sonra kendini yavaş yavaş tanıtmaya başladı. Sivil Düşün’den örgütlenme desteği alarak yoluna daha emin adımlarla devam etti. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazanarak yürüttüğü “Teknoloji Kitap Kahve” projesini başarı ile tamamladı. Hali hazırda 50’yi aşkın gönüllüsüyle etkinliklerini sürdürüyor. Bunun yanında yerel, ulusal ve uluslararası proje çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.  Derneğimiz  Erzurum Yakutiye’den dünyaya bir pencere niteliği taşıyor.

Neden farklıyız?

Fikir Hareketi hiç bir etnik, ideolojik, siyasi veya politik fikrin güdümünde veya etkisinde değildir. Cinsiyetlerin eşitliği prensibini ilke edinen derneğimiz, bütün fikirlere/düşünce yapılarına eşit uzaklıkta ve eşit yakınlıktadır. Bizi zengin kılan tüm farklılıklarımızı aynı potada eriterek bulunduğumuz bölgede ve coğrafyamızın her yerinde bizi farklı kılan her şeyin birbirimize daha da yakınlaştırdığının bilincinde ve bunu hiçbir fikrin ayrılığına düşmeden gösterme çabasındadır. Yaşadığımız şehir olan Erzurum’da ve hatta Doğu Anadolu Bölgesinde hak temelli yaklaşımı esas alan birkaç sivil toplum örgütünden biri olan derneğimiz, başta gençlik hakları olmak üzere hayvan hakları, kadın hakları ve engelli hakları konusunda çalışmalar yapmaktadır

İşte bize düşen bu noktada siz genç beyinlerin genç ruhların içindeki potansiyeli açığa çıkarmak, önce kendilerine sonra çevrelerine özgüvenli, kreatif, bulunduğu ortamı daha yaşanabilir kılıp hayata birçok pencereden bakabilen bireyler olarak birilerinin hayatlarına dokunmuş, bir şeyleri değiştirmiş/düzeltmiş olmanın haklı gururunu yaşatmaktır. Fikir hareketi pencereleri farklı manzaralara bakan çok katlı bir apartmandır. Ve bu apartmanın, kendine inanan herkese kapısı açıktır.